Ortaokul Kitapları

Sigortam Zamanında Yatıyor Mu?

5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununda açıkça belirtildiği üzere bazı istisnalar haricinde çalışmakta olan her bireyin sigortalı olma zorunluluğunun bulunduğu açıkça belirtilmiş durumdadır. Bu zorunluluğa uymayan yani sigorta yapmayan işverenlere ise çeşitli cezalar öngörülmüştür. Tüm bunlara rağmen ne yazık ki ülkemizde sigortasız olarak çalıştırılan ya da sigortasını eksik yatıran veya düzenli yatırmayan çok sayıda işveren bulunmaktadır. Bu gibi durumları ise çalışanlar genellikle fark etmeyebiliyorlar. Çalışanların sorumluluklarının bilincinde olarak sigorta sorgulama yapmaları gerekmektedir. Sigorta sorgulama işlemi ile sigortam zamanında yatıyor mu ve sigortam aktif mi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Peki ama bu bilgileri nereden öğrenebiliriz?

Sigortam yatıyor mu, yatmıyor mu nasıl öğrenirim?

Çok sayıda işveren işe aldıkları çalışanlarına sigorta yapmamaktadır. Bazıları ise sigortalarını eksik tutar üzerinden yatırmaktadır. Bu durumda işten ayrılırsanız kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi ödemelerinizi eksik almak durumunda kalırsınız. Bunların önüne geçebilmek için ise sigorta durumunuzu düzenli olarak sorgulamalısınız. Peki ama sigortam düzenli yatıyor mu nasıl öğrenebilirsiniz?

E-Devlet sigortam hala devam ediyor mu sorgulama

Öncelikle sigortam geçerli misigortam girişim yapıldı mı öğrenebilmek için en çok kullanılan yol kuşkusuz E-Devlet Kapısıdır. https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu sayfasına girerek oldukça basit bir şekilde sorgulama yapabiliyorsunuz. Sigortam ödeniyor mu öğrenmek istiyorum diyorsanız öncelikle vermiş olduğumuz sayfaya girmeli ve akabinde şifreniz ile TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmalısınız. Akabinde sigorta durumunuzu görebilirsiniz. Bu sayfada sigortam hangi tarihte başladı ve kaç liradan yatıyor gibi bilgilere ulaşmak mümkündür.

Alo 170 SGK Hattı sigortam tam yatıyor mu öğrenme

Şu an sigortam var mı öğrenmenizin bir diğer kolay yolu ise 170 çağrı merkezini aramanızdır. Burayı arayarak sigortanızın aktif olup olmadığını, hangi şirketten yattığını ve daha çok sayıda bilgiye ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Sigortam yapıldı mı öğrenmenin bir diğer yolu ise SGK il ve ilçe müdürlükleridir. Buraya müracaat ederek sigorta dökümünüzü alabilirsiniz. Yani sigortanız ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Fakat SGK müdürlükleri genel olarak kalabalık kamu kurumlarıdır. Bu sebepten uzunca sıra bekleyebilirsiniz. Bu duruma düşmemek için belirttiğimiz diğer sigortam açık mı sorgulama araçlarından bir tanesini tercih etmelisiniz.

Sigortam başladı mı, girişim yapıldı mı, aktif mi?

Yeni bir işe başladığınızda hemen sigorta bildirimlerinizin yapılması gerekiyor. Bu bildirimlerin yapılıp sigortanızın başlatılıp başlatılmadığını ise 170 çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden sorgulama yaparsanız gözükmeyebilir. Bunun sebebi de sigorta bilginizin E-Devlet sistemine bir ay sonra girilmesidir. Unutmayın sigortanızın yatırılmaması veya eksik yatırılması bir suçtur. Ayrıca haklı fesih sebepleri arasında gösterilmektedir. Yani sigortanızın düzenli yatırılmadığını sebep göstererek işten ayrılabilir ve tazminat alabilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak sigortan ödenmiş mi bakmanız gerekmektedir. Bu yazımızda sigortam işliyor mu, hangi meslekten yatıyor, kaç gün yatmış gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu